Aukioloajat  |   Vastaanotto 020 798 4202   |   Myynti 020 798 4222

Ravintovalmentajakoulutus

Santasport Lapin Urheiluopiston ravintovalmentajakoulutuksessa perehdytään ravitsemuksen perusteisiin, liikkujan ravitsemukseen, ravinnon merkitykseen osana hyvinvointia sekä ravinto-ohjaukseen. Koulutuksen tavoitteena on lisätä valmiuksia ymmärtää ravitsemuksen merkitystä terveyden edistämisessä sekä soveltamista käytännön ravintovalmennukseen sekä yksilö-, että väestötasolla.

Koulutus soveltuu kaikille ravitsemuksen ohjauksesta kiinnostuneille, valmentajille, täydentävänä koulutuksena liikunta- ja terveysalalla toimiville sekä urheilijoille.
 

Koulutuksen osat
  • Kemia ja imeytymisfysiologia
  • Energiantuottojärjestelmät
  • Ravinto ja harjoittelu
  • Ravinto ja terveys
  • Ravinto-ohjaus
  • Luotettavan tiedon arviointi
     
Opinnot

Koulutus koostuu kuudesta lähijaksosta ja etäopiskelusta.
 

Koulutuksen lähijaksot toteutetaan seuraavasti:

1. Ravintokemiaa ja -fysiologiaa 11.-13.10.2019

2. Ravinto- ja kuormitusfysiologiaa 13.-15.12.2019

3. Ravitsemuksen perusteet ja kuormitus 7.-9.2.2020

4. Ravitsemus liikunnassa ja arkielämässä l 17.-19.4.2020

5. Ravitsemus liikunnassa ja arkielämässä ll 12.-14.6.2020

6. Kokonaisvaltainen ravitsemus ja seminaari 21.-23.8.2020

 

Lähijaksojen pääkouluttajana toimii urheilulääkäri- ja valmentaja Harri Hakkarainen. Hakkarainen on Suomen tunnetuimpia urheilulääkäreitä, jonka kokemus valmennuksen ja lääketieteen saralla hakee vertaistaan. Hakkarainen on työskennellyt lääkärinä mm. Olympiakomiteassa, jääkiekon maajoukkueessa, F1-sarjassa, KHL:ssä, Kärpissä, Jokereissa, HIFK:ssä, hiihtomaajoukkueessa ja Vierumäen urheiluopistolla. Hakkaraisen mukanaolo kouluttajana takaa korkeatasoisen laadun.

Koulutuksessa käydään ravitsemukseen liittyviä asioita käytännönläheisesti niitä syvällisesti perustellen, jotta opiskelijat ymmärtävät ravitsemuksen fysiologiset vaikutukset käytännössä ja pystyvät perustelemaan asioita. Urheilijoihin Hakkarainen on tehnyt vaikutuksen syvällisellä valmennus- ja lääketiedeosaamisellaan.

Lähijaksojen aikana on mahdollista majoittua Santasport Lapin Urheiluopistolla opiskelijahintaan.

Koulutuksen alkamisesta lisätietoja antaa koulutusvastaava Marja Onkamo.

 

Hinta

Koulutuksen hinta on 1000€.

 

Hakeminen

Haku on käynnissä nyt! Hakuaika päättyy 31.7.2019.

HAKULOMAKE

 

Lisätiedot
Opintosihteeri
Taina Tuomitie
020 798 4205
taina.tuomitie(at)santasport.fi

Koulutusvastaava
Marja Onkamo
020 798 4258
marja.onkamo(at)santasport.fi