Pelisilmä 2 - havainnoista urheilusuoritukseksi
Havaintomotoriikan Konferenssi
Ilmoittaudu
IlmoittauduLisätietoja
Jarkko Komulainen
jarkko.komulainen@santasport.fi Puh. 0400321020Perustiedot

Kuvaus
Havainnoista urheilusuoritukseksi - millä eri tavoin havainnot ja aistimukset vaikuttavat seuraavan liikesuorituksen valintaan?
Pelisilmä -konferenssi on järjestyksessään toinen havaintomotoriikkaan keskittyvä tapahtuma Santasport Lapin Urheiluopistolla. Ensimmäisessä tapahtumassa keväällä 2024 teemana oli Aistit ja havainnointi urheilussa.
Tulevassa tapahtumassa teemana on Havainnoista Urheilusuoritukseksi, jossa pohditaan urheilijan suoritukseksi päätyvän prosessin kulkua nimenomaan päätöksenteon näkökulmasta. Mitkä havainnot pelistä vaikuttivat siihen, että pallo oli pelaajan mielestä edullisempaa syöttää kuin kuljettaa? Miksi urheilija valitsi tietyn tekniikan tai liikeradan - mitä havaintoja hän teki ympäristöstä tai kehostaan ennen päätöstä? Miten päätöksentekoprosessi edellä mainituista suorituksista pystyttiin tekemään sekunnin murto-osissa?
Muun muassa näihin kysymyksiin liittyviä havaintomotoriikan asioita käsitellään mielenkiintoisista, asiantuntevista ja kokemusperäisistä näkökulmista. Asiantuntijaluentojen lisäksi luvassa on myös demotunteja.
Tapahtuma on ilmainen.
Paikalla luennoimassa mm. Cristiano Ronaldon ja Max Verstappenin kanssa työskennellyt Dr. Zöe Wimshurst. https://www.drzoewimshurst.com/ & huippujääkiekkoilijan näköön perustuvasta havainnointikäyttäytymisestä tutkimusta tehnyt, tohtorikoulutettava Vladislav Bespomoshchnov.
Tapahtumaan voi osallistua myös etäyhteydellä. Etäyhteyslinkki lähetetään kaikille ilmoittautuneille myöhemmin.
Zöe Wimshurst. Kuva: Santasport
Vladislav Bespomoshchnov. Kuva: Vladislav Bespomoshchnov
MAJOITU URHEILUOPISTOLLA
Majoitushinnat alkaen 80€ /vrk täysihoidolla.
Majoitusvaraukset tehdään suoraan myyntipalvelumme kautta. Mainitse viestissäsi että olet tulossa havaintomotoriikan konferenssiin.
ma – pe 8:00 – 16:00
puh. 020 798 4222
sales@santasport.fi
Puheluhinnat: 8,35 snt/puh + 16,69 snt/min
Konferenssi toteutetaan osana Digital Sport and Healthy Active Lifestyle Ecosystem -hanketta (EAKR).
Ohjelma
Tapahtuman ohjelma ja tarkempi aikataulu julkaistaan myöhemmin.