Pelisilmä 2 - havainnoista urheilusuoritukseksi

Havaintomotoriikan Konferenssi

Kurssit ja koulutuksetTapahtumatAikuiset
Havainnoista urheilusuoritukseksi - millä eri tavoin havainnot ja aistimukset vaikuttavat seuraavan liikesuorituksen valintaan? Tapahtuma on veloitukseton.

Ilmoittaudu

Ilmoittaudu
Paikkoja vapaana

Lisätietoja

Jarkko Komulainen
jarkko.komulainen@santasport.fi Puh. 0400321020

Perustiedot

Ajankohta

31.10 - 1.11.2025

Kesto

2 päivää

Sijainti

Hiihtomajantie 2, 96400 Rovaniemi, Santasport Lapin Urheiluopisto

Ilmoittautuminen

3.6 - 26.10.2025
Pelisilmä 2 - havainnoista urheilusuoritukseksi

Kuvaus

Havainnoista urheilusuoritukseksi - millä eri tavoin havainnot ja aistimukset vaikuttavat seuraavan liikesuorituksen valintaan?

Pelisilmä -konferenssi on järjestyksessään toinen havaintomotoriikkaan keskittyvä tapahtuma Santasport Lapin Urheiluopistolla. Ensimmäisessä tapahtumassa keväällä 2024 teemana oli Aistit ja havainnointi urheilussa.

Tulevassa tapahtumassa teemana on Havainnoista Urheilusuoritukseksi, jossa pohditaan urheilijan suoritukseksi päätyvän prosessin kulkua nimenomaan päätöksenteon näkökulmasta. Mitkä havainnot pelistä vaikuttivat siihen, että pallo oli pelaajan mielestä edullisempaa syöttää kuin kuljettaa? Miksi urheilija valitsi tietyn tekniikan tai liikeradan - mitä havaintoja hän teki ympäristöstä tai kehostaan ennen päätöstä? Miten päätöksentekoprosessi edellä mainituista suorituksista pystyttiin tekemään sekunnin murto-osissa?

Muun muassa näihin kysymyksiin liittyviä havaintomotoriikan asioita käsitellään mielenkiintoisista, asiantuntevista ja kokemusperäisistä näkökulmista. Asiantuntijaluentojen lisäksi luvassa on myös demotunteja.

Tapahtuma on ilmainen.

 

Paikalla luennoimassa mm. Cristiano Ronaldon ja Max Verstappenin kanssa työskennellyt Dr. Zöe Wimshurst. https://www.drzoewimshurst.com/  &  huippujääkiekkoilijan näköön perustuvasta havainnointikäyttäytymisestä tutkimusta tehnyt, tohtorikoulutettava Vladislav Bespomoshchnov.

Tapahtumaan voi osallistua myös etäyhteydellä. Etäyhteyslinkki lähetetään kaikille ilmoittautuneille myöhemmin.

 

Zöe Wimshurst. Kuva: Santasport

 

Vladislav Bespomoshchnov. Kuva: Vladislav Bespomoshchnov

 

MAJOITU URHEILUOPISTOLLA

Majoitushinnat alkaen 80€ /vrk täysihoidolla.

Majoitusvaraukset tehdään suoraan myyntipalvelumme kautta. Mainitse viestissäsi että olet tulossa havaintomotoriikan konferenssiin.

Myyntipalvelun yhteystiedot:

ma – pe 8:00 – 16:00

puh. 020 798 4222
sales@santasport.fi

Puheluhinnat: 8,35 snt/puh + 16,69 snt/min

 

Konferenssi toteutetaan osana Digital Sport and Healthy Active Lifestyle Ecosystem -hanketta (EAKR).

Ohjelma

Tapahtuman ohjelma ja tarkempi aikataulu julkaistaan myöhemmin.

Ilmoittaudu

Ilmoittaudu
Paikkoja vapaana

Lisätietoja

Jarkko Komulainen
jarkko.komulainen@santasport.fi Puh. 0400321020

Jaa sivu eteenpäin

Tutustu myös näihin